IDU vyhlašuje druhý ročník soutěže Přehlídka divadelní fotografie

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Institut umění – Divadelní ústav vyhlásil druhý ročník soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Fotografky a fotografové se mohou hlásit do studentské (volná tvorba s divadelní tematikou), nebo profesionální kategorie (inscenace/divadelně-performativní projekt) se snímky pořízenými na území České republiky v letech 2018 a 2019, a to až do 31. ledna 2020. Slavnostní předání cen a prezentace vítězných fotografií se uskuteční v dubnu 2020 v Divadle Komedie, udělena bude i zvláštní cena CZECH PHOTO.

Divadelní fotografie neplní jen svou estetickou roli, ale mnohdy je jediným z mála pramenů pro studium historie divadla. Přehlídka má proto podat také globálnější pohled na současnou divadelní tvorbu. „Chceme nadále podporovat českou divadelní fotografii, umožnit etablovaným i začínajícím divadelním fotografům vzájemný dialog, prezentovat jejich práce i jiným způsobem než je v divadelním provozu běžné a formou specializovaných výstav je představit co nejširšímu publiku. Proto po vzoru zahraničních přehlídek, jako je slovenské Bienále divadelnej fotografie nebo Konkurs Fotografii Teatralnej v Polsku, vyhlašujeme druhý ročník této soutěže,“ přibližuje náměstek IDU Ondřej Svoboda.

Vyhlášení výsledků, předání cen a prezentace vítězných fotografií se uskuteční poslední dubnový týden roku 2020 v pražském Divadle Komedie. Soubor vybraných fotografií bude v dalších dvou letech prezentován jako putovní výstava v prostorách českých divadel (například v době konání divadelních festivalů) a jiných kulturních institucí.

První ročník soutěže Přehlídka divadelní fotografie se konal v roce 2018, vítězné snímky byly vystaveny v rámci rozsáhlé výstavy s názvem Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 v Obecním domě a formou putovní výstavy jsou prezentovány také v  dalších českých a slovenských městech (např. v Brně, Olomouci, Táboře a Bratislavě). První ročník soutěže obeslalo 121 fotografek a fotografů a pětičlenná porota, reprezentující různé profese umělecké teorie i praxe spjaté s divadlem, vybírala z více než 1300 fotografií. Celou výstavu je možné vidět online jako virtuální prohlídku.

Detailní informace, podmínky a uzávěrka soutěže.

Sledujte také aktuální informace na facebookovém profilu @divadelnifotografie.

 

Kontakt:

Denisa Šťastná, 605 412 819, denisa.stastna@idu.cz

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

organizátoři projektu | partneři projektu

© 2022 Česká divadelní fotografie