Česká divadelní fotografie

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Publikace Česká divadelní fotografie 1859–2017, kterou vydal v květnu 2018 Institut umění – Divadelní ústav, získala ocenění za publikační počin v oblasti divadla. Cenu Divadelních novin udělila autorům publikace Martinu Bernátkovi, Anně Hejmové a Martině Novozámské redakce Divadelních novin při slavnostním vyhlášení v pondělí 26. listopadu v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí.

Rozsáhlá publikace Česká divadelní fotografie 1859–2017 vyšla letos v květnu při příležitosti stejnojmenné výstavy. Kniha, jejímuž vydání předcházel několikaletý výzkum v desítkách muzejních sbírek a archivů, se věnuje historii fotografování divadla na území českého státu. Pokrývá období více než 150 let, od prvních snímků z roku 1859 až do současnosti. Představuje ateliérovou portrétní fotografii, typickou pro 2. polovinu 19. století, dále meziválečné období, kdy se začaly fotografovat samotné divadelní inscenace a avantgardními soubory byla fotografie používána jako součást scénického řešení. Větší prostor věnuje také době „zlatých šedesátých“, kdy se fotografie plně etabluje jako umělecký obor a v oblasti divadla se rozvíjí legendární klubové scény. Závěr je věnován změnám, které přinesla digitální fotografie a nástup internetu.

Kniha obsahuje stovky kvalitních reprodukcí, zachycujících přední česká divadla a divadelníky. Čtenáři se mohou seznámit například se snímky z Národního divadla, Osvobozeného divadla, Divadla D34, Divadla Semafor, Činoherního klubu, Divadla za branou, Divadla Husa na provázku a mnoha dalších. Některé snímky jsou publikovány vůbec poprvé.

Záznam slavnostního ceremoniálu je dostupný na youtube, o dalších udělených Cenách Divadelních novin za rok 2017/2018 se dočtete na webu Divadelních novin.

Knihu Česká divadelní fotografie 1859–2017, kterou graficky připravilo studio Breisky, je možné zakoupit v české a anglické verzi na internetovém knihkupectví prospero.divadlo.cz

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

organizátoři projektu | partneři projektu

© 2023 Česká divadelní fotografie