Přehlídka divadelní fotografie

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Institut umění – Divadelní ústav pořádá soutěžní Přehlídku divadelní fotografie od roku 2018. První ročník se konal u příležitosti rozsáhlé výstavy Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 v pražském Obecním domě. Inspirací se staly obdobně zaměřené zahraniční přehlídky jako slovenského Bienále divadelnej fotografie nebo Konkurs Fotografii Teatralnej v Polsku a pochopitelně také Mezinárodní trienále divadelní fotografie v srbském Novém sadu, kde v minulosti získalo ocenění mnoho českých fotografů  (Vilém Sochůrek, Jaroslav Krejčí, Viktor Kronbauer a další).

Pro Divadelní ústav byly od jeho založení v roce 1959 divadelní fotografie základním dokumentačním materiálem, který jako jeden z mála dokázal podat svědectví o vizuální podobě jevištního díla. Během své historie uspořádal DÚ / IDU v česku i zahraničí několik desítek fotografických výstav, na nichž se snažil upozornit, že divadelní fotografie nemá jen dokumentační funkci, ale funguje jako svébytný a plnohodnotný umělecký žánr.  Soutěžní Přehlídka divadelní fotografie, která je od r. 2018 pořádána jako bienále, na tyto aktivity navazuje, chce podpořit další tvorbu v této oblasti, umožnit etablovaným i začínajícím divadelním fotografům vzájemný dialog a prezentovat jejich práce i jiným způsobem než je v divadelním provozu běžné, tedy formou specializovaných výstav.

Výstava prací oceněných na Přehlídce divadelní fotografie je vždy poprvé vystavena v prestižním prostoru v Praze, součástí vernisáže je také vyhlášení vítězů. V dalších dvou letech pak putuje po mimopražských destinacích, kde se se současnou tvorbou a potažmo pestrostí soudobé divadelní  tvorby má možnost seznámit široké publikum.

Do druhého ročníku soutěže mohou být zaslány pouze fotografie pořízené v letech 2018 a 2019 na území České republiky ve dvou kategoriích: profesionální a studentské. Uzávěrka soutěže je 31. ledna 2020 a vyhlášení výsledků, předání cen a prezentace vítězných fotografií proběhne v dubnu 2020 v pražském Divadle Komedie. Přehlídka divadelní fotografie je rozdělena do dvou kategorií – profesionální a studentské. Vedle hlavních cen vybraných porotou, bude udělena zvláštní Cena CZECH PHOTO.

Výzva 2023

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

organizátoři projektu | partneři projektu

© 2023 Česká divadelní fotografie