Václav Chochola

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

V roce 2019 byla založena nová edice pod názvem Česká divadelní fotografie věnovaná oboru, jemuž nebyla navzdory jeho atraktivitě a významu do nedávna věnována dostatečná pozornost. Rozhodnutí zabývat se soustavně tímto oborem i v rámci publikační činnosti bylo inspirováno rozsáhlým několikaletým výzkumem, který IDU realizoval a který byl završen reprezentativní výstavou v pražském Obecním domě na jaře 2018.

První publikace této edice je věnována tvorbě Václava Chocholy (1923 – 2005). V jeho pečlivě spravovaném archivu se nachází mnoho umělecky i historicky unikátních děl, ačkoliv se divadelní fotografii nevěnoval výhradně jako hlavnímu oboru své tvůrčí činnosti, jako tomu je například v případech Jaromíra Svobody, Jaroslava Krejčího či Viktora Kronbauera. Chochola začínal jako sportovní fotograf a brzy svůj profesní záběr rozšířil na dokumentaci dalších z oborů lidské činnosti, včetně uměleckých. Jako divadelní fotograf se uplatňoval již od počátku čtyřicátých let 20. století a ve svých snímcích se mu podařilo zachytit intenzitu a neopakovatelnost prchavého okamžiku, jaký přináší z uměleckých oborů právě jen divadlo.

Chocholova divadelní tvorba má těžiště především v portrétních fotografiích, v nichž jemně a přesně vystihuje podstatu tvůrčích osobností, jakými byli kromě jiných významní herci Ladislav Pešek, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Vlasta Burian, Jiřina Štěpničková, Jiřina Šejbalová, ale též režiséři E. F. Burian, Jiří Frejka a Josef Šmída, tanečníci a choreografové jako Jelizaveta Nikolská, Saša Machov, Laurette Hrdinová a další. Pozoruhodné a působivé jsou však také snímky z inscenací: především Národního divadla, Divadla na Vinohradech, Divadla S. K. Neumanna a dalších pražských i mimopražských scén. Zcela unikátními uměleckými dokumenty jsou záběry z divadelního zákulisí, kde fotograf zachycoval nejen herce v jejich šatnách při intimních chvílích během líčení a soustředění na roli (vynikajícím je v tomto směru cyklus fotografií Ladislava Peška), ale též z míst, kde se inscenace připravuje po materiální a technické stránce: z dílen, malíren, depozitářů a podobných prostor, disponujících specifickou atmosférou.

Publikace vychází ve spolupráci s Blankou a Markem Chocholovými (Archiv Václava Chocholy).

Autorky textů: Věra Velemanová a Daniela Mrázková, redakce Denisa Šťastná, grafické řešení. Studio Breisky.

O knize v reportáži České televize

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

organizátoři projektu | partneři projektu

© 2023 Česká divadelní fotografie