Viktor Kronbauer

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Monografie Viktor Kronbauer – Divadelní fotografie, je jubilejní 700. publikací Institutu umění – Divadelního ústavu. Jde o reprezentativní knihu, jejíž hlavní vypovídací hodnotou je pochopitelně obraz – fotografie. Výběr snímků názorně a působivě představuje uměleckou cestu Viktora Kronbauera od fotografických začátků (školní práce, první kroky volné tvorby) přes období, kdy působil jako fotograf (především portrétista) v České filharmonii, až po zahraniční inscenace (se zvláštním důrazem na Pražský divadelní festival německého jazyka).

Hlavní část, jež je věnovaná českým divadelním inscenacím, performancím a projektům, zachycuje cestu českého divadla od počátku osmdesátých let minulého století po současnost s jeho stěžejními i polozapomenutými, nicméně zajímavými inscenacemi. Zastoupeno je jak Národní divadlo, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Komedie, brněnské Divadlo Husa na provázku, tak alternativní projekty Divadla Continuo, Farmy v jeskyni či site specific realizované Miroslavem Bambuškem.

Koncepce knihy odráží vývoj Kronbauerovy tvorby, jak z technologického, tak uměleckého hlediska. V první „černobílé“ fázi své práce zpracovává individuálním tvůrčím způsobem vliv svého učitele Jaroslava Krejčího. Přechod na digitální barevný formát v roce 2003, v němž ne každý fotograf obstál, znamenal pro Kronbauera naopak impuls k nové etapě profesní dráhy, v níž nalézá svůj svébytný umělecký rukopis. Z tohoto zásadního technologického zvratu dokázal vytěžit maximum, jeho práce s barevnou kompozicí nemá v české divadelní fotografii obdoby. Kniha vypovídá jak o velkém, léty tříbeném, nezastupitelném talentu fotografa, tak o divadle.

Monografii Viktora Kronbauera je možné zakoupit v internetovém knihkupectví prospero.divadlo.cz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

organizátoři projektu | partneři projektu

© 2023 Česká divadelní fotografie