Komentované prohlídky

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.


Komentované prohlídky pro veřejnost

10. 5. 17.00 – 18.00 / Komentovaná prohlídka výstavy – Divadelní fotografie jako fenomén

První fotografie z divadelního prostředí postupně objevujeme od poloviny 19. století. Jsou to především atelierové fotografie – civilní snímky herců a fotografie tzv. v roli – v kostýmu, s rekvizitou, s výraznou mimikou a gestikou. Fotografování divadla a postupné etablování fenoménu divadelní fotografie graduje díky elektrifikaci divadelních budov a zjednodušení fotografické techniky. V meziválečném období dochází k obrovskému rozmachu divadelní fotografie – od jejího užití v rámci propagačních materiálů až po vysoce umělecké snímky spjaté s uměleckou avantgardou. Divadelní fotografii, tedy fotografie zachycené během divadelního představení reprezentují snímky nejvýraznějších osobností tohoto fenoménu uplynulých sedmdesáti let, ale i řada současných autorů.

 

31. 5. 17.00 – 18.00 / Komentovaná prohlídka výstavy – Dějiny divadla ve fotografii

Nejstarší dochované snímky z divadelního prostředí pocházejí z roku 1859. Od té doby české divadlo a společnost prošly celou řadou dramatických změn. Vydejme se společně na fascinující cestu českou divadelní historií. Od dob obrození, kdy se divadlo a divadelníci podíleli na emancipaci českého národa a kultury, přes turbulentní období meziválečných uměleckých avantgard, časy, kdy bylo divadlo spoutáno požadavky socialistického realismu, obrodu v 60. letech, normalizaci a divoká 90. léta až po současnost. Průvodci nám na naší cestě budou stovky unikátních snímků, zapůjčené na výstavu Česká divadelní fotografie předními českými paměťovými institucemi. Vodítky k pochopení historických dějů pak proměna fotografické techniky, uměleckého stylu i námětu fotografií.

 

21. 6. 17.00 – 18.00 / Komentovaná prohlídka výstavy – Příběh za fotografií

Funkce divadelní fotografie je primárně dokumentační – zaznamenává divadlo a zprostředkovává nám příběhy, které se odehrávají na jevišti, v hledišti i v zázemí divadel. Vypravěči příběhů jsou jednotlivé snímky, ale i celé série od poloviny 19. století až do naší součanosti. Příběhy za fotografiemi jsou na výstavě komponované tak, aby divákům zprostředkovaly nejen ty přímo vyfotografované (například prostředí Mikulášského divadla a fenomén Shakespearovských slavností na nejstarších fotografiích ze 60.let 19.století), ale i příběhy, které se postupně skládají až jejich pečlivým hledáním napříč staletími a vytváří tak pozoruhodný pohled nejen na rozmanitou divadelní kulturu, ale i celou společnost.

 

Komentované prohlídky pro školy

Dějiny divadla ve fotografii / Anna Hejmová, Vojtěch Poláček

Nechte si vyprávět příběh českého divadla od 19. století až po současnost. Seznámíme Vás s jeho nejvýznamnějšími představiteli, se slavnými inscenacemi i budovami, ve kterých se hrálo a hraje. Nenásilnou formou, za pomoci vzácných historických snímků, si připomeneme např. tyto významné momenty: stavbu a požár Národního divadla, nebývalý úspěch meziválečných divadel jako bylo Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha, Divadlo D či Divadlo Vlasty Buriana, rozvoj divadel malých forem v 60. letech nebo sametovou revoluci, v jejímž průběhu hráli divadelníci významnou úlohu.

Lektoři: Anna Hejmová / Vojtěch Poláček
Kapacita: 30 osob
Délka prohlídky: 60 minut
Místo konání: Obecní dům
Vstupné pro školní skupiny + 20 Kč, tzn. celkem 50 Kč.
REGISTRACE ZDE!


Dějiny fotografie / Adéla Vosičková

Ponořte se s námi do vývoje fotografie od jejího vynálezu v 19. století až po současnost. Do malých zázraků, kdy se podařilo vytrhnout okamžik z plynutí času a zamrazit ho, abychom se k němu mohli znovu vracet. Cesta k divadelní fotografii, jak ji známe dnes, nebyla jednoduchá, protože technika a citlivost materiálů umožňovaly zpočátku fotografovat jen nepohybující se objekty. Poznejte, co předcházelo vašim fotoaparátům v mobilních telefonech a jak se měnilo umělecké vyjádření od malířských přístupů k svébytnému fotografickému uchopení. Topíme se ve fotografiích, které jsou všude okolo nás. Pojďme je sdílet, likovat a komentovat face to face.

Lektorka: Adéla Vosičková
Kapacita: 30 osob
Délka prohlídky: 60 minut
Místo konání: Obecní dům
Vstupné pro školní skupiny vč. prohlídky 50 Kč / osoba.

REGISTRACE ZDE!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

organizátoři projektu | partneři projektu

© 2023 Česká divadelní fotografie